• Grad Vranje
  • ГРАД ВРАЊЕ

    Званична презентација града

Централа:
+381 (0)17 402 300
Портирница:
+381 (0)17 402 368
ГРАД ВРАЊЕ
Градска управа
Краља Милана бр. 1
17500 Врање
A+ A-

7. септембар 2024.

Осам деценија од ослобођења Врања у Другом светском рату

Полагањем венаца и цвећа на Споменик револуциjи код Педагошког факултета, свечано jе обележена 80. годишњица ослобођења Врања у Другом светском рату. Велики јубилеј Врањанцима је честитао градоначелник др Слободан Миленковић. Он је говорио о отпору и пожртвовању нашег народа, у једном од најмрачнијих периода у историји цивилизације. „Оставши сами и без подршке западних сила, које су и саме нападнуте, поражене и понижене, Срби и други народи тадашње Краљевине Југославије, организују покрет отпора и крећу у герилску борбу. За част, за слободу. Различитих култура и религија, уједињени идеалима независности и суверености, борили су се за очување интегритета и слободе, који су били погажени од стране оних истих моћника из Великог рата.  Неко је једном рекао, „тајна слободе почива на храбрости“. Бити храбар, одважан и одлучан, врхунске су врлине српског војника и вековима су биле исконска снага у борбама за слободу и независност. Бити храбар, значи не штедети свој живот у одбрани отаџбине и вековних огњишта. Бити храбар значи ширити пламен слободе и другима који су угњетавани и понижени. Који су поробљени. Не заборавимо чињеницу да су српски борци ослобађали и оне који су у ратовима били на другој страни. Јер слобода не познаје ни име ни презиме. И не треба због тога да тражимо захвалност ни признање. Углед и част живе довека. Довољно је што као народ носимо ожиљке историје настале у мору битака за поштенији и бољи свет“, рекао је градоначелник и додао: „Наш народ исконски је предодређен да брани своја огњишта од напада хорди агресора, јер се налазимо на чворишту цивилизација. Историја нас учи да само сложни и уједињени можемо да одговоримо изазову сутрашњице. А истина и правда увек ће бити на нашој страни. Јер како је рекао Патријарх Павле, „проћи ће све, али душа, образ и оно што је добро остаје заувек“, истакао је у свом говору, градоначелник  Врања др Слободан Миленковић.

О значају наородноослободилачке борбе на овим просторима говорио је и председник Скупштине СУБНОР Србије, Мирољуб Стојчић.  

Венце  и цвеће  положили су градоначелник Врања др Слободан Миленковић са сарадницима, заменик команданта Четврте бригаде Копнене воjске, пуковник Миодраг Младеновић са сарадницима, државни секретар Зоран Антић, народни посланик Горан Николић, заменик председника градске општине Врањска Бања Марко Николић, начелник Полицијске управе у Врању Саша Недељковић са сарадницима, начелник центра БИА Милош Ристић са сарадницима, председник градске организације СУБНОР Зоран Лубура, представници Удружења потомака ратника ослободилачких ратова Србије до 1918, Удружења војних пензионера, Удружења Српских ратних ветерана,  Покрета ветерана и делегација врањских средњих школа.

У програму су учествовали Градски мешовоти хор, ансамбл Музичке школе и ученици врањске Гимназије Нина Тасић и Лука Стајић, који су рецитовали песму „На Петровачкој цести“ Бранка Ћопића и „Пркосну песму“ Добрице Ерића.

У оквиру обележавања 7. септембра, у Галерији Народног музеја постављена је и изложба поводом 80. година од формирања 8. српске ударне бригаде.


НАЈНОВИЈЕ ВЕСТИ

6. септембар 2024.
Шеста седница Скупштине града, којом је председавала Зорица Јовић, председница Скупштине почео је минутом ћутања поводом смрти заменика председника...
5. септембар 2024.